Orkiestra z Mykanowa najlepsza w Polsce!

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mykanów pod batutą kapelmistrza Krzysztofa Witczaka już po raz czwarty zdobyła tytuł laureata na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych. Tegoroczny konkurs odbywał się w Białymstoku, gdzie w muzycznych zmaganiach wzięło udział 10 najlepszych zespołów z całego kraju.

Festiwal rozpoczął się w sobotę 29 czerwca koncertami konkursowymi w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Orkiestra z Mykanowa wykonała utwory Danzón No. 2 Arturo Márqueza, Etiudę c-moll Fryderyka Chopina oraz Transcendent Journey Rossano Galante. Po prezentacji wszystkich zespołów, przyszła kolej na dalszą część festiwalu, która odbywała się już na Rynku Kościuszki. Tam nastąpiło oficjalne otwarcie. Orkiestry rozpoczęły plenerową część wydarzenia przemarszem. Umiejętność grania i maszerowania orkiestr, a także układy choreograficzne mażoretek, towarzyszących zespołom podlegały ocenie jury. Orkiestrze z Mykanowa towarzyszyła grupa mażoretek Presto, prowadzona przez instruktorkę Ewelinę Stolarską. Następnie na białostockim rynku zespoły wspólnie wykonały utwory „Rycerze Floriana”, „Witamy w Polsce”, „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki, „Krakowiaczka” oraz „Orkiestry Dęte”. Festiwalowi przewodniczyła Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej Nadarzyn, która była gościem honorowym i jako laureat XXIV edycji festiwalu zwieńczyła pierwszy dzień tego wydarzenia koncertem w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Drugiego dnia na Rynku Kościuszki, orkiestry rywalizowały ze sobą w pokazach musztry paradnej. To właśnie ta część zmagań wywołała największe wrażenie na białostockiej publiczności. Podczas uroczystości obecny był Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, który nie krył zachwytu nad umiejętnościami zespołów. Do Białegostoku przyjechał także Wójt Gminy Mykanów Dariusz Pomada, aby okazać wsparcie mykanowskiej orkiestrze podczas sobotnich zmagań. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mykanów okazała się bezkonkurencyjna i zwyciężyła zarówno w kategorii koncert sceniczny/przemarsz, jak i w musztrze paradnej. Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Ochotniczych Straży pożarnych jest największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu w naszym kraju. Aby wziąć udział w ścisłym finale, zespoły muszą przejść kilkuetapowe eliminacje, trwające aż dwa lata. Mykanowska orkiestra od wielu lat znajduje się w krajowej czołówce najlepszych orkiestr.

Uzyskała ona tytuł laureata na Ogólnopolskich Festiwalach Orkiestr Dętych OSP w latach 2007 w Krynicy Górskiej, 2011 – również w Krynicy Górskiej, 2015 w Płocku i w tym roku w Białymstoku. Laureaci danej edycji nie mogą wziąć udziału w kolejnym konkursie, zatem za dwa lata, orkiestra będzie mogła wystąpić jedynie gościnnie. Tymczasem członkowie orkiestry na czele z kapelmistrzem Krzysztofem Witczakiem cieszą się ze zwycięstwa, które jest nagrodą za ich ciężką pracę.

 

Paula Nogaj