You are currently viewing Podsumowanie działalności w 2020 roku

2020 rok przeszedł już do historii. Był on dla naszego zespołu rokiem pełnym niespodzianek, ograniczeń i mimo wszystko ciężkiej pracy, która zaowocowała wieloma projektami. Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na wszystkich sferach życia – również na kulturze. Odczuliśmy to boleśnie, jednak nasz zapał, samozaparcie i pasja do tego, co robimy, pozwoliła nam przezwyciężyć wiele trudności.

Udany start

Jeszcze w styczniu udało nam się wystąpić podczas V edycji Charytatywnego Koncertu Kolęd w Parafii NMP Częstochowskiej na rzecz podopiecznych hospicjum i małego Oliwiera. W międzyczasie szlifowaliśmy program artystyczny na Koncert Noworoczny w Mykanowie i Galę Wręczenia Statuetek Starosty w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Podczas tych dwóch wydarzeń mieliśmy przyjemność współpracować i wystąpić ze znakomitą sopranistką Karoliną Sambor-Kobiałką i tenorem Michałem Szczepanem.

Zarówno mykanowska publiczność, jak i zaproszeni na częstochowską galę goście z entuzjazmem przyjęli nasze wykonanie takich utworów jak Czas nas uczy pogody, Usta milczą dusza śpiewa, Vivo per lei czy Torna a Surriento…

Pozytywne recenzje były dla nas najlepszą nagrodą i napędziły nas do dalszego działania. Mimo świetnego rozpoczęcia roku, musieliśmy jednak zwolnić tempo ze względu na pandemię koronawirusa.

Nowa rzeczywistość

Pierwsze obostrzenia zamroziły naszą działalność w formie stacjonarnej już na początku marca. Orkiestra dołączyła w tym czasie do ogólnopolskiej akcji #zostańwdomuićwicz, zachęcając innych do tego, aby wykorzystali czas spędzony w odizolowaniu na rozwijanie pasji i szerzenie swoich umiejętności. Najmocniej odczuliśmy ograniczenia w maju, kiedy to nie mogliśmy jak co roku zapewnić oprawy muzycznej podczas świąt majowych i w dniu imienin św. Floriana. Zaangażowaliśmy się natomiast jeszcze mocniej w działalność online, podejmując popularny w tamtym czasie #hot16challenge2, do którego nominowała nas zaprzyjaźniona Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie oraz #gaszynchallenge. Z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, przestrzegając reżimu sanitarnego, udało nam się przygotować i nagrać jedną z ulubionych pieśni naszego papieża Polaka – Barkę. Przy okazji tego projektu swoim niesamowitym wokalem wsparła nas po raz kolejny Pani Karolina Sambor Kobiałka.

Wiosenne przebudzenie

Wiosna w pełni dała nam nadzieję na lepszy czas. Zajęcia, które do pewnego momentu odbywały się w formie zdalnej, mogły wrócić do GCMiT stacjonarnie. W okrojonym składzie – ze względu na bezpieczeństwo – mieliśmy szansę uświetnić oprawą muzyczną prymicję księdza Zbigniewa Wojtyska w kościele pw. NMP Częstochowskiej w Łobodnie, mszę świętą w Parafii św. Leonarda Opata w Mykanowie w Boże Ciało, a w lipcu ślub naszych przyjaciół-muzyków Ani i Macieja.

Wielkie muzyczne przedsięwzięcie

Latem przyszedł czas na realizację długo przez nas wyczekiwanego projektu w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego pt. „Setka najbardziej aktywnej młodzieży. Pracowita, ambitna, grająca na dęciakach i chcąca się rozwijać. Chcesz zagrać w takiej w Orkiestrze?”. Tutaj pragniemy podkreślić rolę niezastąpionego Stowarzyszenia „MYK DO KULTURY”, które koordynowało całe zadanie. W ramach projektu wzięliśmy udział w warsztatach muzycznych, które poprowadził dyrygent Narodowej Orkiestry Dętej – Mariusz Dziubek. Odbywały się one w pięknym otoczeniu Ośrodka „Pod Grzybkiem” w Zawadach, a także w Gminnym Centrum Muzyki i Tańca w Mykanowie.

Do udziału w tym artystycznym przedsięwzięciu zaprosiliśmy zaprzyjaźnione orkiestry z Kłomnic, Dąbrowy Zielonej, Miedźna, Ostrów nad Okszą, Pińczyc, Rędzin i Wręczycy Wielkiej. Projekt zakończył się koncertem finałowym 12 września, podczas którego wystąpiliśmy na jednej scenie z gwiazdami polskiej sceny muzycznej: Karoliną Sambor-Kobiałką, Anią Karwan, Krzysztofem Cugowskim oraz Marcinem Sójką. Wydarzeniem tym rozpoczęliśmy świętowanie jubileuszu 110-lecia naszej orkiestry. W październiku uczciliśmy tę piękną rocznicę wraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Mykanowie, która obchodziła z kolei 100-lecie swojego istnienia.

Świąteczne akcje

Gdy nadszedł grudzień, bardzo szybko poczuliśmy świąteczną aurę i przygotowaliśmy dla wszystkich sympatyków naszego zespołu mikołajkową niespodziankę, którą był wykonany przez nas utwór All I want for Christmas. Wzięliśmy ponadto udział w charytatywnej akcji #kolędnicypaulinie i zaangażowaliśmy się w 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nagrywając wspólnie z częstochowskimi muzykami hymn WOŚP.

Czas podsumowań

Mamy poczucie, że w minionym 2020 roku daliśmy z siebie wszystko, co najlepsze, starając się nie tylko przetrwać ten trudny czas, ale także wyjść z niego jako silniejszy, jeszcze bardziej kreatywny zespół. Dziękujemy przede wszystkim naszym instruktorom, którzy musieli zmierzyć się z trudem nauczania w zupełnie nowych warunkach, a także członkom orkiestry i mażoretkom za ogrom wykonanej pracy na rzecz zespołu.


Dziękujemy również tym osobom i instytucjom, które wspierały naszą działalność w tym szczególnym okresie – Wójtowi Gminy Mykanów Panu Dariuszowi Pomadzie, Przewodniczącemu Rady Gminy Mykanów Panu Włodzimierzowi Cichoniowi wraz z Radnymi Gminy, Sołtysowi Mykanowa Panu Ireneuszowi Mrozowi, Prezes Banku Spółdzielczego w Mykanowie Pani Krystynie Skoczylas, Stowarzyszeniu „MYK DO KULTURY”, Ochotniczej Straży Pożarnej w Mykanowie, Pani Karolinie Sambor-Kobiałce, Pani Barbarze Podolak oraz wszystkim sympatykom i sponsorom Orkiestry.