Orkiestra Dęta w Mykanowie powstała w 1910 r. Jej działalność zainicjował Józef Pietrzyk. Ten niewątpliwie utalentowany muzyk i bardzo dobry organizator zdołał pozyskać niezbędne instrumenty i wykształcić zespół muzyczny, którego był kapelmistrzem. Następcą Józefa Pietrzyka był Henryk Wódkiewicz, ówczesny kierownik szkoły w Mykanowie. Człowiek ten odznaczał się silnym charakterem, pasją społecznika i wielkim patriotyzmem. W latach 30 – tych jako oficer rezerwy, często powoływany na ćwiczenia, przekazał przewodnictwo orkiestry mieszkańcowi Mykanowa – Konradowi Kowalikowi, który prowadził orkiestrę do wybuchu wojny w 1939 r. Z chwilą wybuchu II wojny światowej działalność zespołu została przerwana, a instrumenty muzyczne ukryte. Okupant nie pozwalał na taką działalność. Po wyzwoleniu w roku 1945 na ogólnej fali uniesienia odrodziła się również orkiestra. Prowadzenie i kapelmistrzostwo objął Karol Marchewka – żołnierz kampanii wrześniowej, a następnie czynny członek ruchu oporu. W roku 1970 szkolenie i batutę dyrygencką przekazał w ręce Krzysztofa Bawora młodego i bardzo uzdolnionego muzycznie organisty. Pod jego przewodnictwem zespół uzyskał bardzo dobre wyniki, z których najważniejsze to zajęcie I miejsca na Międzywojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Strażackich w Wieliczce. Kolejnym ważnym osiągnięciem było VII miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Strażackich w Koszalinie w 1979 r., wówczas orkiestrą dyrygował pan Aleksander Kubicki, trębacz filharmonii częstochowskiej. W tych latach przejściowo orkiestrę prowadzili, szkoląc i dyrygując nią, jej wychowankowie Zdzisław Kutak i Bolesław Kubica. Następnie przez dłuższy czas Orkiestrę prowadził Krzysztof Skowroński, a także Piotr Wróbel. W roku 1985 Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr przyznał Orkiestrze Dętej z Mykanowa „Laur 75 – lecia” nadawany najbardziej zasłużonym orkiestrom w kraju. W okresie powojennym orkiestra uhonorowała swoimi występami setki różnego rodzaju imprez i świąt, koncertowała na festynach, a w pierwszych latach po wojnie nawet na zabawach tanecznych.

W 1998 roku kapelmistrzem orkiestry został Krzysztof Witczak. Od tego momentu datuje się jej dynamiczny rozwój i zdominowanie przez młodzież szkolną. Powstały: Dziecięca Orkiestra Dęta, Szkółka Gry na Instrumentach Dętych i Perkusyjnych oraz Mażoretki, które prezentują układy choreograficzne do wykonywanej przez orkiestrę muzyki. Ostatnie lata działalności zespołu to systematyczna, ciężka praca, ciągły rozwój, ale też pasmo nieprzerwanych sukcesów. Orkiestra reprezentowała Gminę Mykanów na międzynarodowych festiwalach we Friedrichshafen (Niemcy), Balkan Folk Fest (Bułgaria), Mosciano Festival (Włochy), Differdange International Festival For Winds w Luksemburgu, XVII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Giulianova we Włoszech, International FIBM Festival w Malgrat de Mar w Hiszpanii, The Shanghai Spring International Music Festival. Wielokrotnie swoją grą uświetniała zawody sportowe rangi krajowej a także międzynarodowej takie jak: Liga Światowa Siatkarzy, Grand Prix Europy na żużlu, dwukrotnie występowała podczas imprez promujących wyścig Tour de Pologne, oraz na Międzynarodowych Regatach Żeglarskich w Szczecinie w 2007 r. Kilkakrotnie grała w Warszawie podczas Koncertów Finałowych Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w studio TVP, a także z okazji Jubileuszu 15 – lecia WOŚP biorąc udział w koncercie galowym w Teatrze Buffo.

Wieloletnie osiągnięcia Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mykanowie zostały uwieńczone uzyskaniem tytułu Laureata na Ogólnopolskich Festiwalach Orkiestr Dętych OSP w latach 2007 w Krynicy Zdroju, 2011 w Krynicy Górskiej, 2015 w Płocku, 2019 w Białymstoku.

Kapelmistrzem orkiestry jest Krzysztof Witczak, a instruktorką rewii tanecznej Ewelina Stolarska.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Mykanowie

Gminne Centrum Muzyki i Tańca w Mykanowie
ul. Częstochowska 3
42-233 Mykanów

tel. 728 509 824

biuro@gcmit.mykanow.pl